14 Czerwiec 2021

WARSZTATY
Z RATOWNIKIEM MEDYCZNYM

Nazywam się Magdalena Romanowska z wykształcenia jestem nauczycielem edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, z pasji jestem również ratownikiem medycznym. Na co dzień pracuje w zespole ratownictwa medycznego oraz prowadzę warsztaty z pierwszej pomocy dla przedszkolaków i uczniów klas I-III.
Udzielanie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem. Jednak bardzo często w sytuacjach zagrożenia nie wiemy jak się zachować i jak pomóc osobie, która potrzebuje tej pomocy. Boimy się lub nie posiadamy wystarczającej wiedzy i umiejętności. Należy więc wprowadzać do przedszkoli tematykę pierwszej pomocy i oswajać z nią najmłodszych.
Dzieci często nie posiadają oporów i nie odczuwają strachu, działają instynktownie. Z tego powodu należy już od najmłodszych lat instruować je, jak trzeba zachować się w sytuacji, gdy ktoś potrzebuje naszej pomocy.
Podczas zorganizowanego w grupach spotkania, dzieci będą mogły poczuć się jak mali ratownicy. Poznają procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia oraz będą obserwowały czynności ratownicze w czasie zasłabnięć, zranień, złamań, oparzeń, itp. Zapoznają się ze sprzętem ratującym życie i utrwalą znajomość numerów alarmowych. Poznają zasady bezpiecznego zachowania się w trakcie wakacji.
Spotkanie ma na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie dzieci z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w przypadku nieobecności osób dorosłych. To doskonała lekcja – połączenie zabawy z przekazywaniem jakże istotnej wiedzy, która może przynieść nieoceniony efekt – ratowanie życia.  Po tej lekcji dzieci już wiedzą, na czym polega ich rola w sytuacji, kiedy trzeba komuś pomóc. Wystarczy poszkodowanego położyć w bezpiecznej pozycji, przykryć czymś ciepłym i zadbać, by był spokojny. Potem wezwać karetkę lub kogoś dorosłego i powiadomić o zdarzeniu.

Warsztaty sponsorowane ze środków Rady Rodziców.