4 Październik 2018

WYCIECZKA

DLA GRUPY JEŻYKI

Muzeum Papiernictwa w Dawnej Królewskiej Fabryce Papieru w Konstancinie-Jeziornie

wyjazd: 8.40

śniadanie 8.00

Czas trwania około 2 godz

Koszt 40 zł

Płatne w biurze przedszkola do 28 września

Zajęcia muzealne obejmują:

- krótką historię papieru i papierni w Jeziornie. Przewodnik wycieczki przedstawia historię papieru. Dowiadujemy się skąd wywodzi się papier, na jakich materiałach pisano przed wynalezieniem papieru, o historii naszej papierni oraz na koniec oglądamy makietę naszego zakładu

– poznanie współczesnej technologii produkcji papieru

– zajęcia praktyczne czyli własnoręczne czerpanie papieru. Czerpanie papieru zwykle to najciekawsza część zajęć. Papier czerpiemy z masy celulozowej lub makulaturowej.

Dzieci dowiadują się, co oznaczają takie pojęcia jak: celuloza, makulatura, sito, masa papiernicza, filigran, znak wodny oraz skąd pozyskujemy w Polsce oba surowce do produkcji papieru (celulozę, makulaturę).

Podczas zajęć każdy z uczestników czerpie po dwa arkusze papieru: jeden z zatopionymi płatkami kwiatów, drugi ze znakiem wodnym. Jest możliwość poznania jak powstaje w papierze znak wodny. Ręcznie czerpany papier układamy na przygotowane do tego filce, jeden na drugim, a potem w prasie odciskamy z nadmiaru wody. Następnie papier jest suszony w specjalnych elektrycznych suszarkach.

Każdy uczestnik otrzymuje na pamiątkę własnoręcznie wyczerpane arkusze papieru.